Czym tak naprawdę jest survival i czego od nas wymaga chęć doskonalenia się w kierunku woli przetrwania najbardziej ekstremalnych warunków?
Survival (surwiwal, ang: survive – przetrwać / przeżyć) to inaczej szkoła przetrwania zajmująca się dziedziną samodoskonalenia, czyli przygotowania pod względem psychicznym, jak i fizycznym do odpowiedniego zachowania się w sytuacjach nie do przewidzenia i skrajnie uciążliwych warunkach. Składa się na to umiejętność zaadaptowania się do niesprzyjającego otoczenia, racjonalne podejmowanie decyzji z „zimną krwią” oraz umiejętność improwizacji. Survival skłania nas do powrotu do korzeni, wejrzenia wgłąb siebie, poznania swoich słabych i mocnych stron, uświadamia nam jaki wysiłek kosztuje człowieka przetrwanie bez pomoc współczesnej technologii. Szkoła przetrwania uświadamia nam również, że nasz umysł i to co wytworzą nasze ręce, w zupełności wystarczy do przetrwania bez pomocy technologii i świata zewnętrznego. Mimo wszystko, podstawą survivalu jest skuteczne unikanie zagrożeń i utrzymanie się przy życiu.
Survival wymaga od nas samodzielnego myślenia i zachowania chłodnego umysłu pod presją wypływającą z zagrożenia zdrowia lub życia. W sytuacjach bez wyjścia lub podczas ciężkich wypraw jesteśmy zdani tylko na siebie – na swoje doświadczenie i samodzielność. Nie powinniśmy o tym zapominać nawet gdy znajdziemy się w niesprzyjających warunkach z innymi ludźmi.
Survival dzieli się na trzy podstawowe grupy, z których można ukształtować dodatkowe podgrupy na własne potrzeby:
- survival militarny, skupiamy się na utrzymaniu formy, sprawności fizycznej i osiągnięciu ustalonego celu na wypadek działań wojennych.
- survival zielony, przygotowuje nas do przetrwania w przypadku klęsk żywiołowych i podobnych katastrof, skupia się głównie na bliskim kontakcie z naturą i egzystencji poza cywilizacją. Wykorzystywany również w przypadku rekreacyjnych podróży.
- survival miejski, polega na zwiększaniu wiedzy o otoczeniu i społeczności, uczy nas samodzielnego przetrwania w metropolii.
We wszystkich grupach survivalu, najistotniejsze jest zadbanie o podstawowe czynniki umożliwiające przetrwanie. Czyli zapewnienie sobie:
- obecności tlenu
- nawodnienia organizmu (pozyskiwanie wody, uzdatnianie wody)
- energii (ciepła i pożywienia – zdobywanie pożywienia i rozpalanie ognia)
- mobilności i sprawności poruszania
- unikania zagrożeń
- sprawności ciała i umysłu
- motywacji psychicznej
- kontrolowania zasobów
Na tej stronie zaznajomisz się z technikami surwiwalu, które ułatwią i umożliwią Ci przetrwanie w różnego rodzaju sytuacjach, począwszy od kilkudniowych rekreacyjnych wypraw, przez katastrofy, na działaniach wojennych kończąc. Dowiesz się między innymi:
- jak pozyskiwać wodę
- jakie są najskuteczniejsze metody na uzdatnianie wody
- jak wzniecać i utrzymywać ogień oraz jakie drzewa najlepiej się do tego nadają
- w jaki sposób działa Twoja psychika i jak wykorzystać ją najefektywniej
- jak przygotować się do wyprawy, w przypadkach kiedy masz czas na to czas lub nie
- nauczysz się korzystać z mapy i określać swoje położenie
- jak przygotować schronienie do odpoczynku na chwilowy przystanek lub dłuższy postój
- jak zadbać o swoje zdrowie i sprawne funkcjonowanie organizmu
- poznasz przydatne węzły
- przeczytasz recenzje sprzętu survivalowego