Pochodnia – zrób to sam

Pochodnia to jedno z najprostszych narzędzi w survivalu, daje światło, jest źródłem ogna i może odstraszać ludzi/zwierzęta. Zrobienie takiej pochodni jest proste, nawet bardzo ale istnieje kilka jej wariantów: Pochodnia ze szmaty: Najprostszy wariant, potrzebny jest kij , bawełniana szmata i coś do przywiązania szmaty do kija, najlepiej drut ale …

Czytaj dalej »

Jak rozpalić ognisko, rozpalanie ognia

jak rozpalić ognisko, rozpalanie ognia

Gdyby nie Prometeusz – ognia by nie było, to on nauczył ludzi jak rozpalić ognisko. Ogień towarzyszy ludziom już od tysięcy lat. Największym sukcesem człowieka pierworodnego było opanowanie sztuki rozpalania ognia. Nie tylko w tamtych czasach, ale i teraz rozpalanie ognia jest najbardziej przydatną umiejętnością survivalową. Ogień posiada wiele zalet. Daje …

Czytaj dalej »

Zakonki 2017

Zakonki to konwent post- apokaliptyczny, organizowany przez Zakon Świętego Płomienia już od 10 lat. W tym roku odbędzie się on w dniach 12-15 sierpnia 2017 w nowej lokalizacji: pod Brzegiem na terenie opuszczone bazy przy lotnisku w Skarbimierzu (około 50 km od Wrocławia). Zapraszamy wszystkich miłośników post- apokaliptycznego świata, a …

Czytaj dalej »

Pozytywne myślenie

szklanka do połowy pełna

Pozytywne myślenie połączone z wolą przetrwania daje nam wielką siłę. Pozytywnie nastawiając się do obecnego położenia i w pełni wykorzystując sytuacje możecie stać się silniejszą, szczęśliwszą i skutecznie działającą osobą. Czynniki te zdecydowanie mogą przełożyć się na zwiększenie szansy przetrwania w kryzysowej sytuacji, a stosowanie pozytywnego myślenia będzie miało również wpływ …

Czytaj dalej »

Oczyszczanie wody, uzdatnianie do picia

Woda to życie, podstawa przetrwania i najbardziej rozpowszechniony rozpuszczalnik, dlatego uzdatnianie wody to umiejętność, którą musisz posiąść i potrafić wykorzystywać w każdej sytuacji. Jesteśmy świadomi, że bez dostępu do wody nie zdziałamy wiele. Musimy dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, czystość ciała czy choćby możliwość ugotowania posiłku. Woda to życie, ale …

Czytaj dalej »

Odwodnienie organizmu

odwodnienie organizmu

Chociaż woda nie jest składnikiem odżywczym (nie dostarcza energii), wchodzi w skład wszystkich narządów oraz tkanek naszego organizmu, nie powinno nas więc dziwić, że odwodnienie organizmu jest bardzo groźne dla człowieka. W celu utrzymania kondycji fizycznej jak i umysłowej, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, warto jednak wiedzieć też, w jaki sposób …

Czytaj dalej »

Nawodnienie organizmu

nawadnianie organizmu

Znaczenie wody dla organizmu i skutki odwodnienia. Wszyscy jesteśmy świadomi jakie znaczenie dla naszego ciała i umysłu ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Płyn jakim jest woda wpływa na funkcjonowanie mózgu i sprawność fizyczną. Nasz mózg w 75-80% składa się z wody i wykorzystuje ją do efektywnego przeprowadzania wszelkich procesów myślowych. Dlatego …

Czytaj dalej »

Zombie apokalipsa #1

wyjscie zombie

Scenariusze mogą być różne, ale w każdym wypadku chodzi o to, aby przetrwać do następnego wschodu słońca. Przyjmujemy, że nasza apokalipsa jest typowo filmowa – zombie są powolne, w pojedynkę niegroźne, można je unicestwić dobrym ciosem w głowę. Wirus nie rozprzestrzenia się drogą powietrzną czy kropelkową, zarazić można się tradycyjnie …

Czytaj dalej »

Survival – czym jest i czego wymaga?

survival

Czym tak naprawdę jest survival i czego od nas wymaga chęć doskonalenia się w kierunku woli przetrwania najbardziej ekstremalnych warunków? Survival (surwiwal, ang: survive – przetrwać / przeżyć) to inaczej szkoła przetrwania zajmująca się dziedziną samodoskonalenia, czyli przygotowania pod względem psychicznym, jak i fizycznym do odpowiedniego zachowania się w sytuacjach nie do przewidzenia i skrajnie uciążliwych warunkach. Składa …

Czytaj dalej »

Kaloryczność drewna, łatwość rozpalania i dymienie

kaloryczność drewna cieplo dymienie czas spalania drzew

Niezależnie czy rozbijamy obozowisko na jedną noc czy cały tydzień, musimy zadbać o opał. Zapewne zauważyłeś już, że niektóre ogniska palą się szybciej, drugie wolniej, jednym towarzyszą kłęby dymu, a w innych przypadkach praktycznie zerowe jego ilości. Po niektórych ogniskach pozostaje sporo żaru, a po innych jedynie wypalone klepisko. Raz płomień jest …

Czytaj dalej »